• E-mail (pokaż)
  • +48 58 (pokaż)

Certyfikat GOST-R dobrowolny

Certyfikat GOST-R dobrowolny

Normy GOST mają swój początek jeszcze za czasów ZSRR. Zostały utworzone w 1968 roku w ramach systemu normalizacji państwowej, jako ogólnopaństwowe normy ZSRR. Sama nazwa GOST jest skrótem od „gosudarstvenny standart”, co po polsku oznacza standard państwowy. Po przejściu na gospodarkę rynkową, w 1990 roku, Rada Ministrów ZSRR zatwierdziła, że jedynie normy odnoszące się do bezpieczeństwa i kompatybilności produktów, ochrony środowiska, oraz wymienności towarów pozostały obligatoryjne. Mimo upadku ZSRR, w Federacji Rosyjskiej i pozostałych krajach powstałych po upadku ZSRR normy GOST są wciąż rozwijane, a obecnie także modernizowane pod kątem międzynarodowych standardów.

Czym jest certyfikat zgodności GOST R?

Certyfikat GOST R jest dokumentem potwierdzającym zgodność produktu z normami GOST obowiązującymi w Rosji. Jako że potwierdza on, między innymi, zgodność towaru z normami bezpieczeństwa GOST, certyfikat ten jest niezbędny, by móc handlować danym towarem, a w niektórych przypadkach wręcz by dopełnić formalności związanych z kontrolą celną.

certyfikat gost r

Dlaczego certyfikat GOST R dobrowolny?

Certyfikacja GOST dobrowolna jest przeprowadzana na żądanie zamawiającego, czyli producenta, sprzedawcy, bądź odbiorcy. Potwierdza ona zgodność produktu z wymaganiami Federacji Rosyjskiej, tym samym świadcząc o wysokiej jakości danego produktu czy też usługi. Należy jednak pamiętać że dobrowolne certyfikaty GOST nie mogą zastąpić obowiązkowych. W świetle prawa stanowią one jedynie potwierdzenie wysokiej jakości, nie zaś bezpieczeństwa towaru.

GOST R a EAC – czym się różnią?

EAC, czyli EurAsian Conformity, to standard respektowany na terenie całej Euroazjatyckiej Unii Celnej, w skład której wchodzi między innymi Rosja. W przyszłości ma on zastąpić normy obowiązujące w poszczególnych państwach, jak na przykład GOSTR w Rosji, czy GOST K w Kazachstanie. Tak więc posiadanie certyfikatu EAC umożliwia eksport towarów do wszystkich krajów Unii Celnej, nie tylko do Rosji, a także znacznie ułatwia uzyskanie certyfikatów. Uniwersalność dokumentu EAC wiąże się jednak z większymi kosztami i dłuższym czasem oczekiwania, więc jeśli planujemy eksport do pojedynczego kraju, nierzadko bardziej opłacalną opcję jest właśnie certyfikat GOST, a nie EAC.

Niezależnie czy potrzebują Państwo certyfikatu gost, eac, czy też nie mają Państwo jeszcze pewności który dokument jest tym właściwym, zapraszamy do kontaktu. Chętnie udzielimy odpowiedzi na wszelkie pytania i rozwiejemy wątpliwości.

Aby uzyskać poradę w kwestii procedury, kosztów, bądź innych dokumentów, prosimy o kontakt.