Chęć przystąpienia do Unii Celnej wyraziły także:
- • Republika Tadżykistanu;
- • Syryjska Republika Arabska;
Prezydent Rosji, Władimir Putin ogłosił, że jego celem jest rozszerzenie Unii na wszystkie państwa powstałe po upadku ZSRR, za wyjątkiem Estonii, Litwy i Łotwy, które to należą już do Unii Europejskiej. Jednak jak pokazała sytuacja z wydarzeniami Euromajdanu na Ukrainie, same zainteresowane państwa są nastawione do tej idei niekoniecznie przychylnie.
Co istnienie Unii Celnej oznacza dla nas?
Istnienie Unii Celnej gwarantuje nam istnienie ujednoliconych standardów, norm, a także certyfikatów dotyczących towarów i usług na terenie jej państw. Oznacza to, że niezależnie czy celem eksportu ma być Rosja, Kazachstan, bądź inne państwo członkowskie, w większości przypadków, wszystko czego potrzebujemy to Certyfikat lub Deklaracja Zgodności EAC i symbol EAC na naszych produktach. Znacznie ułatwia to handel oraz transport towarów w obrębie Unii Celnej, gdyż minimalizuje to wszelkie formalności związane z odprawą celną i certyfikatami.
Jak widać Unia Celna oferuje Szereg ułatwień w handlu podobnych do tego co możemy uświadczyć w unii Europejskiej. Jest tak z prostego powodu – twórcy Unii Celnej Inspirowali się w swych działaniach rozwojem UE. Ucząc się na tym przykładzie chcieli uniknąć rozdmuchanej biurokracji i innych pułapek, jednocześnie w jak najszybszy sposób rozwijając współpracę. Należy jednak zaznaczyć, że w przeciwieństwie do UE, EAUC ma oficjalnie charakter czysto ekonomiczny, a nie polityczny.